Zirkonyum

Zirkonyum

Zirkonyum Klasik porselen, köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine restorasyonları oldukça estetik olan ve diş çevresindeki dokularla biyolojik uyum sayesinde sıklıkla tercih edilen bir kron materyalidir.

Sıkça sorulan sorular?

Zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?

Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü sergiler. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir. Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine de sebep olmaz

Zirkonyum tedavisi süresince estetik açıdan bir sorun yaşar mıyım?

Tedavi süresince kişinin konforunu sağlamak amacıyla geçici dişler yapılır. Böylelikle restorasyonlar tamamlanana kadar çiğneme, konuşma ve estetik ihtiyaçları karşılanmış olur.

Zirkonyumda Kırılma veya kaplamanın düşmesi mümkün mü?

Aşırı bir kuvvette kırılma çatlama görülebilir fakat bu sağlam dişin kırılma ihtimaliyle neredeyse aynıdır. Laboratuvar ortamda büyük oranda tamiri yapılabilmektedir. Kaplamanın altındaki dişte zamanla çürüme, madde kaybı oluştuysa düşebilir. Böyle durumlarda mümkünse tedavi edilir ve kaplama tekrar yapıştırılır.

Tedavi sırasında ağrı olur mu?

İşlemler sırasında lokal anestezi uygulandığı için hiçbir ağrı hissedilmez.