Pedodonti

Pedodonti (çocuk diş hekimliği)

Çocuk diş hekimliği olarak bilinen pedodonti, diş hekimliğinin çocuklarla ilgili olan bölümüdür.

Pedodontist ise bu bölümde uzmanlaşmış olan diş hekimidir.

Çocuğum için diş doktoru muayenesini ne zaman yaptırmalıyım?

Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

Süt dişleri ne zaman değişir?

Süt dişlerinin değişimi yaklaşık 5.5 – 6 yaşlarda alt ön dişlerin değişmesiyle başlar, 12-13 yaşlarında üst köpek dişlerinin veya üst ikinci süt azıların değişmesiyle son bulur.

Süt dişlerinde çürük oluşabilir mi?

Çürükler yetersiz fırçalama ve şeker ağırlıklı beslenme sebebiyle oluşurlar.

Ayrıca sabahları kahvaltıdan önce ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Dişler fırçalanmazsa besinlerle birlikte alınan şeker, dişlerin üzerine yapışarak çürük oluşumuna neden olacaktır.

Çocuğum dişlerini düzenli fırçaladığı halde dişleri neden çürür?

Genellikle aileden çocuğa geçen Genetiğimizin çürükteki rolü bir başka konudur. Bireyin çürüğe yatkın bir diş yapısı var ise bu çocuklarıda etkilemektedir lakin bu durumda daha dikkatli bir bakım ve sürekli uzman desteği alarak önlene bilinir.

Bebeklikte kullanılan biberon sürekliliği,antibiyotikler ve demir eksikliğinde kullanılan ilaçlarında düzenli fırçalama olsa dahi nadirde olsa çürük oluşumu yapmaktadır.

Çocuğun düşücek olan süt dişlerine neden dolgu kanal yapılır?

Tüm süt dişinin düşme zamanı birbirinden farklıdır. Ön kısımda bulunan süt kesici dişlerin değişimi yaklaşık 8 yaşında tamamlanırken, arka kısımda bulunan azı dişlerinin değişimi yaklaşık 12 yaşında tamamlanır. Zamanından önce çekilen süt dişler yerine yan komşu dişler kapatağı için ,diş diziliminde açapraçıklık olabilir. Dişlerde çapraşıklık oluşması gibi herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için süt dişlerinin düşme zamanına kadar ağızda tutulmaları gerekmektedir. Bundan dolayı eğer mümkünse çürük süt dişlerine dolgu ya da kanal tedavilerinin yapılması uygundur.