Diş minesi, insan vücudundaki en güçlü yerlerden biri olmasına karşın erozyona uğraması ve çeşitli hasarlar alması da mümkündür. Diş minesinde oluşan zararların en önemli nedeni, diş yüzeyine yerleşen asitlerdir. Bu asitler diş çürüklerinden, bakterilerden, dişlerdeki çeşitli rahatsızlıklardan ya da mide sorunlarından ortaya çıkabilir. Bu nedenle Diş erozyonu ya da diş minenizin zarar görmemesi için, ağız ve diş sağlığınızı koruyabilmek için düzenli olarak diş doktorlarına başvurarak yardım alabilirsiniz.

 Diş Erozyonu Nedenleri Nelerdir?

Diş erozyonu oluşumuna neden olan birçok farklı etken vardır. Diş Erozyonu nedenleri şu şekilde açıklanabilir.

  • Bruksizm
  • Kuru ağız
  • Zayıflamak için yapılan çeşitli diyetler
  • Sindirimde meydana gelen çeşitli sorunlar

Diş Erozyonuna Neden Olan Bruksizm

Bruksizm, halk arasında diş gıcırdatma rahatsızlığı olarak da bilinen bu hastalık diş erozyonuna yol açabilir. Genellikle istemsizce geceleri uykuya daldığımızda ortaya çıkan bu rahatsızlık, dişlere aşırı derece baskı uygulanmasına neden olur. Bu olay her gece gerçekleştiğinde zamanla diş minesinin aşınmasına ve erozyona yol açar.

Diş Erozyonuna Neden Olan Ağız Kuruluğu

Tükürük bezleri yeterli seviyelerde tükürük üreterek ağız içerisinde yer alan dişleri ve diş etlerini korumaya yardımcı olur. Bu nedenle tükürük üretimi yeterli seviyelerde olmasa, ağızda kuruluk oluşur ve ortaya çıkan asitler diş minesinde erozyon oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca ağız kuruluğuna neden olan diğer etkenler arasında çeşitli tıbbi rahatsızlıklar, ilaçların yan etkileri de yer almaktadır. Bu durumlarda da asit tutumu fazla olacağa için diş erozyonu oluşabilir.

Diş Erozyonuna Neden Olan Diyetler

Gün içerisinde tükettiğimiz besinler, alışkanlık edindiğiniz atıştırmalıklar ve çeşitli gıdalar diş erozyonuna da neden olabilir. Gün içinde tüketeceğiniz şekerli gıdalar dişlerin çürümesine, bakteri oluşumuna neden olacaktır ve bu da diş minesine zarar verecektir. Ayrıca diyet yaparken yeterli seviyede beslenmediğinizde ya da aşırı derece sadece meyve sebzelere yüklendiğinizde hem genel sağlığınızı hem de ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz.